Jarní běh lipovou alejí

To nejdůležitější o celé akci.

Něco málo z historie

Myšlenka uspořádat společnou běžeckou akci se zrodila při debatách Adama Zikmunda a Lukáše Krupky o běhu, který se konal v Jičíně před mnoha desítkami let. Tento běh, který vedl lipovou alejí směrem na Čeřovku k Zebínu a zpět do lipové aleje, ale bohužel postupem času zanikl. Jičín je nyní spojený především s tradičním Mikulášským během na Bradech, který má za sebou již přes 60 ročníků a řadí se tak k nejstarším běhům u nás.

Přímo v Jičíně a nejbližším okolí se ale žádný pravidelný běžecký závod podobného rázu dlouhá léta nekonal. Určitou dobu se pořádal v lipové aleji Běh Terryho Foxe, ale i tento závod je již minulostí.

Právě proto vznikla myšlenka uspořádat běh v krásném prostředí lipového stromořadí, které je chloubou města Jičína a tradičním místem sportování široké veřejnosti. Mnozí právě zde začínali sportovat a často pravidelně sportují dodnes.

Lipová alej vede z centra města a se svými
 1825 metry směřuje až do Libosadu, dalšího historického přírodního areálu, který má také své nezaměnitelné kouzlo. Tato místa nabízí velký sportovní potenciál, kterého by si měli občané města vážit a ve svém volném čase ho využívat.


O trati

Při výběru trati se zakladatelé běhu inspirovali původním Během lipovou alejí, kterého se kdysi zúčastnil i fenomenální běžec Emil Zátopek. Ten, ačkoli tenkrát zabloudil na trase, dokázal celý běh vyhrát!

Prostor startu a cíle byl zvolen zprvu na začátek lipového stromořadí.
V posledních ročnících byl ale o pár set metrů přesunut, a to na úroveň restaurace U Šuků, která poskytovala závodníkům zázemí. 

V letošním roce se tým organizátorů rozhodl, že dojde opět k přesunutí startu, a to z důvodu zvětšení komfortu závodníků a poskytnutí lepšího zázemí. Start se nově bude nacházet na úrovni sportovního areálu.

Po startu se běžci vydávají lipovým stromořadím a dále míří do lesoparku Čeřovka. Následně probíhají novou třešňovou alejí podél Bílého mlýna, kde je čeká náročné stoupání až pod kopec Zebín. Tato část bývá pro vývoj závodu nejdůležitější, jelikož zdatní účastníci závodu si zde můžou vypracovat rozhodující náskok a udržet si ho až do cíle. Další částí trati je příjemný seběh od Zebína ke konci lipové aleje
a odsud už mají běžci cíl téměř na dosah ruky. Mezi stromy dobíhají táhlou cílovou rovinkou až k místu, odkud všichni společně vybíhali
a kde celý závod končí.

Celková délka trati se v cíli vyšplhá až téměř k 6 kilometrům! Je proto jisté, že po tak náročném výkonu nemůže žádný závodník zůstat bez odměny.


Po doběhnutí

Každého, kdo proběhne pomyslnou cílovou páskou, čeká zasloužená odměna. Pro děti i dospělé je připraveno sladké občerstvení v podobě domácích koláčů či perníků.

Následuje vyhlášení nejlepších výkonů ve všech kategoriích.

Ti nejrychlejší z každé z nich se mohou těšit na spoustu hodnotných cen, jež jsou vždy štědře dodány ze strany sponzorů.

V rámci celé této ceremonie pak dojde k vytvoření společné fotografie všech zúčastněných. Ti pak odcházejí domů se skvělou náladou a s pocitem, že pro sebe udělali něco dobrého.