První ročník běhu jarní lipovou alejí

20.04.2013

První ročník běžeckého závodu jičínských sokolů se uskutečnil v sobotu 13. 4. 2013. Zkušební 0. ročník, který proběhl o rok dříve téměř ve shodný termín byl velmi úspěšný a díky tomuto pozitivnímu ohlasu byl připraven oficiální ročník číslo 1.

Trať závodu byla shodná s minulým ročníkem. Délka celého úseku byla naměřena na 5 900 m. Samozřejmě musíme počítat s určitou odchylkou trati, ale hranici 6 000 m závodníci nepřekročili, pokud by tedy nezabloudili. Z dostupných informací pořadatelů se tak nestalo a všichni zúčastnění se úspěšně vrátili do cíle závodu. O vyznačení trati se postaral Adam Zikmund, který pečlivě navázal fábory po celé trase.

Hlavním dějištěm závodu byl začátek lipové aleje u kruhového objezdu na konci ulice Sv. Čecha. V rámci prvního ročníku běhu jsme informovali nejen členy širší jičínské sokolské základny, ale i některé přátele a známé. Oproti 0. ročníku se tedy na start postavili i další nový běžci a také běžkyně.

Organizační přípravy začaly hned po 9 hod. ranní nejen vyznačením trati, ale i přípravou skromného zázemí závodu, které odpovídalo počtu startujících. Celkem se na trať postavilo 15 běžců a běžkyň. Jako první dorazili do zázemí závodu Jana Lenčová a Radek Kahánek, nováčci běhu a také velcí favorité na přední příčky. Na skromné nástěnce si mohli všichni příchozí prohlédnout nejen podrobnou mapu trati, ale i článek o 0. ročníku. Závodníci pomalu přicházeli a začali se rozcvičovat. Prezentace a vydávaní čísel probíhalo velmi rychle a již se přiblížil start závodu žen a mužů nad 39 let.

V 9:50 bylo oficiálně vystartováno. Na trať se vydal Zbyněk Zikmund a Jana Lenčová s Petrou Karáskovou. V 10:00 byl připraven start hlavní mužské kategorie. S rychlou tratí se potýkalo 12 mužů. Chvilku klidu na startu proťalo rázné cvaknutí hlavního startéra Adama Z. a pole závodníků se dalo do pohybu.

Poklidné čekání a sledování času se střídalo s očekáváním koho zahlédneme na rovince lipového stromořadí jako prvního. Byla to Jana Lenčová, která svižně dobíhala do cíle ve výborném čase 25:47. Po krátké pauze se již začali objevovat první závodníci mužské kategorie.

O prvních 3 místech bylo rozhodnuto poměrně jasně již před závěrečnými metry. Michal Vejvoda proťal cílovou pásku jako první v čase 23:23 chvilku za ním doběhl Michal Polák časem 23:45 a na třetím místě se umístil Radek Kahánek 24:17. Postupně dobíhali další a další závodníci. Jako jediný v kategorii nad 39 let proběhl trať Zbyněk Zikmund a byl se svým výkonem spokojen, především si užil trať a dobrý pocit z běhu.

Po doběhnutí posledních závodníků pořadatelé připravovali vyhlašování nejlepších závodníků. První 3 závodníci v kategorii byli dekorováni pamětní medailí a drobným dárkem. Za potlesku hrstky známých a kamarádů byl vyhlášen absolutní vítěz kategorie, kterým se stal Michal Vejvoda a na další rok je držitelem nejlepšího času.

Společné foto zúčastněných uzavřelo povedené závodní dopoledne. Doufáme, že si všichni zúčastnění závod užili a snad se opět setkáme při dalším ročníku jarního běhu