Nová dekáda JBLA zahájena

24.04.2023

V sobotu 15. dubna 2023 se v jičínské lipové aleji již pojedenácté sešli běžci a běžkyně všech věkových kategorií, aby poměřili své síly v již tradičním jarním běžeckém závodě. I když počasí bylo chladné a trasa občas bahnitá a plná kaluží, téměř 50 dětí a 40 dospělých se nenechalo odradit a přišli si užít společné sportovní dopoledne.

Letošní ročník JBLA přinesl několik novinek. Vlivem nově vznikající čtvrti na Čeřovce, byli organizátoři nuceni lehce pozměnit trasu závodu. Na dospělé tak čekala trať dlouhá příjemných 4,5 km. Zároveň byl přesunut i samotný start závodu, a to tak, aby byl blíže k nově vyhrazenému zázemí pro sportovce, jež se nacházelo pod tribunou atletického stadionu.

Dětské kategorie startovaly v 9:30 a v desetiminutových intervalech vybíhala vždy nejprve děvčata a pak chlapci všech věkových kategorií od atletické minipřípravky až po starší žactvo. Všichni dětští závodníci si vysloužili sladkou odměnu a vítězové si navíc odnesli i hodnotné ceny od sponzorů.

Startovní povel pro dospělé závodníky zazněl v 11 hodin. Běžci ze startu vybíhali nově na opačnou stranu lipové aleje, tedy směrem k Valdštejnské lodžii, a následně se lehce zapotili při táhlém výběhu pod Zebín. Odměnou jim bylo následné sbíhání po panelové cestě kolem koní s úchvatným výhledem na Jičín. Ulice Soudná poté přivedla závodníky zpět do lipové aleje, na jejímž začátku se na závěr otočili a za mohutné podpory kolemstojících fanoušků se vraceli do cíle.

Poslední novinkou letošního ročníku byly na 3D tiskárně vytištěné medaile, které se staly originálním dárkem pro nejlepší dospělé závodníky. Na prvních příčkách jednotlivých kategorií se umístili: Pavlína Kufová (Ženy I, čas 18:00), Dagmar Kynčlová (Ženy II, čas 19:51), Vít Doležal (Muži I, POKO RUNNING TEAM, čas 14:58) a Jiří Miler (Muži II, AC Mladá Boleslav, čas 14:42), který se zároveň stal absolutním vítězem závodu a novým traťovým rekordmanem. Tohoto běhu se zúčastnil již podruhé a svým brilantním výkonem opět dokázal s přehledem porazit i o dvě dekády mladší soupeře.

Organizátoři závodu by závěrem rádi poděkovali všem účastníkům za to, že se letos opět sešli na Jarním běhu lipovou alejí a pomohli tak udržet jeho tradici. Dále by rádi poděkovali všem pomocníkům z řad přátel a oddílu AC TJ Jičín, kteří se podíleli na organizaci celého dopoledne. V neposlední řadě patří velký dík i štědrým sponzorům, kterými byli Runservice a Sagita Outdoor.